Krótko o normobarii
Normobaria
to środowisko służące rekreacji i poprawie kondycji fizycznej charakteryzujące się parametrami atmosfery, na które składają się:
- ciśnienie 1500 hPa,
- przeliczeniowe stężenie tlenu w wysokości 35-40%,
- stężenie dwutlenku węgla w wysokości 1-3%,
- stężenie cząsteczkowego wodoru w wysokości 0,5%,
Komora normobaryczna
to miejsce służące rekreacji i poprawie kondycji fizycznej i podobnie jak w przypadku saun, łaźni parowych, grot solnych i tężni solankowych przebywanie w niej nie ma na celu leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób.
Wodór i jego korzystne oddziaływanie
jest najmniejszym przeciwutleniaczem na świecie, dzięki czemu może docierać głęboko do komórek, dezaktywując rodniki hydroksylowe. Posiada przy tym jeszcze jedną wyjątkową właściwość - celnie identyfikuje i neutralizuje jedynie szkodliwe oksydanty nie niszcząc tych, które pełnią w organizmie pozytywną rolę.
Korzystne działanie wodoru udokumentowano w terapii wielu przypadków, takich jak: zapalenie trzustki, uraz mięśnia sercowego po przeszczepie, zapalenie płuc, zespół jelita drażliwego, choroby neurodegeneracyjne.
Długotrwałe przebywanie w warunkach normobarycznych korzystnie wpływa nie tylko na ciało. Poza zwiększeniem wydolności fizycznej poprawie ulega również kondycja psychiczna.
Umysł staje się jaśniejszy i bardziej zrelaksowany, poprawia się pamięć oraz koncentracja.